2017-08-29

Marsz Śledzia

Marsz Śledzia czyli piesza wyprawa przez Zatokę Pucką

Marsz Śledzia to coroczne wydarzenie polegająca na pokonaniu Zatoki Puckiej idąc na piechotę przez płycizny ciągnące się od Kuźnicy do Rewy. W marszu może brać udział sto osób, przy większej liczbie ochotników losuje się tych, którzy będą mogli wziąć udział (w 2017 roku ochotników było 264).  Pierwsza edycja tej imprezy miała miejsce w 2002 roku, a zatokę pokonały wtedy cztery osoby, od tego czasu marsz staje się coraz bardziej popularny i przyciąga coraz więcej śmiałków ceniących sobie aktywny wypoczynek na łonie natury. Trasa marszu wcale nie jest trudna, a przy pochodzie płyną łodzie z ratownikami pilnującymi, aby nic się nie stało. Oczywiście wszyscy uczestnicy są w kapokach, a samego pływania naprawdę nie jest dużo. W miejscu najtrudniejszym do pokonania czyli w tzw. „głębincę” (sztucznym przekopie w mieliznach o szerokości około 1000 metrów) uczestnicy chwytają się lin rzuconych za kutrami rybackimi. Na środku zatoki, na tzw. „Rybitwiej Mieliźnie” uczestnicy jedzą tytułowego śledzia popijając go jakimś marynarskim trunkiem. Marsz Śledzia to definitywnie unikatowe wydarzenie, w końcu nie każdy może się pochwalić, że przeszedł na nogach przez Zatokę Pucką.

Cele marszu:

  1. Promowanie „perły przyrody” jaką niewątpliwie jest płycizna łącząca Kuźnicę z Rewą,
  2. Przez udział w marszu zapoznanie uczestników z zasadami bezpiecznego wypoczynku na wodzie.
  3. Aspekt ekologiczny, wypromowanie Rybitwiej Mielizny i nakłonienie władz, aby usunęły z niej pozostałości poligonu wojskowego z okresu II W. Ś. i PRL-u i tym samym w pełni przywrócić ten obszar przyrodzie oraz dla bezpiecznej turystyki i rekreacji.

Jak wziąć udział w marszu?

Na marsz każdego roku można zapisywać się od lutego do maja. Aby wziąć udział należy zakupić upominek w sklepie elektronicznym w ww. terminie, to z tej puli osób następnie w czerwcu organizator losuje uczestników następnej edycji marszu. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej organizatora marszu.

Galeria Marszu Śledzia