O sztormie i o murze

Dzisiaj (02.01.2019) Kuźnice oraz inne miasta polskiego wybrzeża nawiedził silny sztorm z wiatrem z kierunku północnego. W wielu miejscach woda zaczęła "zabierać" wydmy oraz przez wejścia na plaże wlewać się nawet za nie, do lasów. Do tego poziom wody w Zatoce Puckiej podniósł się do tego stopnia, że na przykład w Rewie woda wlewa się do miasta, a w Jastarni mało brakuje, aby został zalany port. Za to w Kuźnicy po stronie Zatoki jest spokojnie i woda jest na "bezpiecznym poziomie", czemu więc akurat tu ma powstać mur?

Sztorm w aplikacji Windy monitorującej wiatr oraz fale
Sztorm w aplikacji Windy monitorującej wiatr oraz fale

Potrzeba muru?

Ostatnimi czasy słynna na całą Polskę stała się sprawa muru w Kuźnicy. Urząd Morski chce zbudować mur po stronie Zatoki o wysokości 1.5 metra na istniejącym już nabrzeżu, który ma zabezpieczać Kuźnicę przed zalaniem spowodowanym sztormami i podnoszącym się poziomem morza ze względu globalnego ocieplenia. Oczywiście nie należy lekceważyć zagrożenia związanego ze zmianami klimatycznymi, ale czy to Kuźnica jest najbardziej zagrożona i czy na pewno od strony Zatoki? Mieszkańcy twierdzą, że nie i protestują, a ich przypuszczenia potwierdza dzisiejszy sztorm. Woda od strony morza wdziera się za wydmy, w Jastarni poziom wody w porcie jest za granicy zalania ulic, gdy w Kuźnicy od strony Zatoki sytuacja jest spokojna. Wynika z tego, że zagrożenie zalaniem jest większe od strony morza, a Kuźnica wcale nie jest najbardziej zagrożoną miejscowością na Półwyspie Helskim. Dodatkowo taki mur zniszczyłby kompletnie walory Kuźnicy, która jest ostatnią miejscowością nad polskim morzem z tak dobrze zachowanym klimatem rybackiej osady - zapraszam więc do podpisania petycji przeciwko betonowaniu Kuźnicy.

Poniżej zamieszczam zdjęcie z dzisiejszego sztormu po stronie morza (w Kuźnicy), po stronie Zatoki (w Kuźnicy) oraz "symulacje" muru wykonaną przez mieszkańców i pana Leszka Kosmalskiego.

Morze zabierające wydmy - Leszek Kucira - Kuźncia Hel

Morze zabierające wydmy - fot. Leszek Kucira - Kuźncia Hel

Sytuacja w porcie w Kuźnicy - fot. Iwona Czapp

Sytuacja w porcie w Kuźnicy - fot. Iwona Czapp

"Symulacja" muru - fot. Leszek Kucira i Leszek Kosmalski

Druga strona Zatoki Puckiej

Mieszkańcy Kuźnicy twierdzą również, że bardziej zagrożona zalaniem jest druga strona Zatoki Puckiej, ponieważ podczas sztormów z północy (a to one są najsilniejsze) wiatr tworzy fale po drugiej stronie Zatoki, co potwierdza dzisiejsza sytuacja w dwóch miastach znajdujących się w południowej części Zatoki Puckiej:

Rewa - plaża zniknęła, a woda wlewa się do miasteczka.

Woda na ulicach Rewy - fot.Sebastian Fabuss

Woda na ulicach Rewy - fot.Sebastian Fabuss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Woda na ulicach Rewy - fot.Sebastian Fabuss

Woda na ulicach Rewy - fot.Sebastian Fabuss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jelitkowo - woda wlewa się do lasu, fot. Michał Giełda

Jelitkowo woda wlewająca się do lasu- fot. Baltic WAVEholics

Jelitkowo woda wlewająca się do lasu- fot. Michał Giełda

Czemu więc Kuźnica?

Jeśli woda niszczy i zalewa tereny głównie od strony otwartego morza oraz po drugiej stronie Zatoki, czemu więc Urząd Morski chce wybudować mur akurat w Kuźnicy? Może chodzi o jej strategiczne położenie (jeżeli woda zaleje Kuźnice cały Półwysep Helski zostanie odcięty), a może o pieniądze i możliwość zmiany przeznaczenia działek przy Zatoce na budowlane? W każdym razie betonowy mur nie jest rozwiązaniem na miarę 21 wieku, a "ochronna" miejscowości kosztem zniszczenia jej klimatu i potencjału turystycznego nie ma sensu, szczególnie gdy inne miejscowości są dużo bardziej zagrożone.

 

Zdjęcia sztormu

Na koniec zamieszczam więcej zdjęć i filmów z dzisiejszego sztormu wykonanych w różnych miejscach nad polskim morzem.

Porównanie sytuacji z dzisiaj z sytuacją z dnia poprzedniego:

 

02.01.2019 - fot. Leszek Kucira - Kuźnica Hel

02.01.2019 - fot. Leszek Kucira - Kuźnica Hel

01.01.2019 - fot. Leszek Kucira - Kuźnica Hel

01.01.2019 - fot. Leszek Kucira - Kuźnica Hel

Woda wlewająca się do portu we Władysławowie - fot. Agnieszka Paszkowska

Woda wlewająca się do portu we Władysławowie - fot. Agnieszka Paszkowska

Kuźnica od strony morza - fot. Leszek Kucira - Kuźnica Hel

Kuźnica od strony morza - fot. Leszek Kucira - Kuźnica Hel

Bunkry między Kuźnicą a Jastarnią - Krzysztof Ciemiński

Bunkry między Kuźnicą a Jastarnią - Krzysztof Ciemiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmy ze sztormu 02.01.2019:

5 thoughts on “O sztormie i o murze

  • Jak dobrze,że jest ten problem jest publicznie nagłaśniany.Władzy trzeba patrzeć na ręce

  • Mam nadzieję że Urząd Morski wycofa się z tego absurdalnego pomysłu budowy muru w Kuźnicy, jeżeli dalej będą upierać się nad swym planem , to mieszkańcy będzie wybierzemy się do Urządu Morskiego ,a to nie będzie dobra reklama dla tej instytucji.

  • Od początku wiadomo,że chodzi o potężne ła-ówki od deweloperów,którzy już przebierają nogami by wybudować w Kuźnicy apartamentowce .Nie ważni są mieszkańcy, nie ważna jest Kuźnica( chyba najładniejsza miejscowość nad polskim morzem) . Pieniądze zniszczą wszystko. Panią/Pana Prokuratora proszę o zbadanie Urzędu Gminy w Jastarni bo z niej wyszedł list do Urzędu Morskiego z wnioskiem o budowę rzeczonego muru. Na jakiej podstawie i przez kogo został wysłany.Od przysłowiowej nitki do kłębka a afera zostanie rozwiązana a Kuźnica uratowana.Jeżdżę do Kuźnicy od 60 lat i ani razu Kuźnica nie była atakowana przez zatokę .Natomiast od strony morza wielokrotnie. A na wysokości tzw Syberii (kolejnego przekrętu) od wieków Półwysep był przerywany i co – wybudowano osiedle koszmarnych klocków zagrożonych przy każdym dużym sztormie ale co tam dali w łapę komu trzeba a teraz się martwcie.

  • proponuję zawiadomić prokuraturę,nasłać NIK do Urzędu w Jastarni bo z niego wysłano pismo z prośbą o mur .Oni znajdą inicjatora oszpecenia Kuźnicy i za ile – to tak łatwo sprawdzić komu powiększyło się konto

  • w Kużnicy co roku refulowana jest plaża i jeden taki sztorm jak ze stycznia 2019 niszczy całość. Ostatnio stało sie to w styczniu 2017r., a poprzednio w 2015 i 2012 i 2009 i…. no właśnie…
    Jeśłi ktoś chce wizualizacje z włądz. Zapraszam do kontaktu. Naukowiec. T.Ł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *